MyCouncil®  |  Cart (0)  |  Sign In

Wright Brothers

The Wright Brothers District serves Scouting youth, parents and adult volunteers in the communities of Centerville, East Dayton, Kettering, Miamisburg, Miami Township, Moraine, Oakwood, Riverside, Washington Township and West Carrollton, and Germantown.

District Leadership


District Dinner -- POSTPONED

We will notify everyone of the rescheduled date as soon as possible.

Join the Wright Brothers District as we honor the incredible adult volunteers making Scouting a reality in our District.  This two-hour event includes a dinner and presentation of  Newcomer Awards, Couples Awards, Silver Cycles, and District Award of Merit(s) among others.  It is a great evening of friendship and service honoring! 

Tickets are $10 and reservations MUST be made on-line prior to the event.  

Doors open at 5:45 p.m. 

Most Scouters will be in uniform but they are not required. 

The Awards Committee of the Wright Brothers District is happy to announce the recipients 
of the following awards.  They will be honored at our 25th annual Award Dinner.

 

AWARD

2020 AWARD RECIPIENT

UNIT

Chartering Organization of the Year

SOUTHMINSTER PRESBYTERIAN CHURCH

District

Commissioner of the Year

BRYAN T. WAID

District

Couples Award

LISA AND JOHN AMARANTE

Troop 316

CURTIS AND KEVIN BOWMAN

Troop 320

SARA AND LEE BURCHETT

Pack 402

IVORY AND JAMIE CARTER

Pack 151

LOUISE AND MICHAEL CARTER

Troop 236/5273

BRITTANY AND ANDREW FEINER

Troop 515/316

JANET AND SCOTT FINK

Pack 248

ELIZABETH AND MATTHEW GEPHART

Pack 81

CLARE AND JAMES HAYS

Troop 236

KIRSTEN AND KEVIN LEEDY

Troop 116

JENNIFER AND MICHAEL REESE

Pack 813

AMY AND JEFF ZDENEK

Troop 5515

Newcomer Award Pack

JHOANNA ALGER

Pack 813

NICHOLAS ALLEN

Pack 81

ASHLEY BROOKSHIRE

Pack 825

JOSEPH CHILDRESS JR.

Pack 402

CHRIS CROSKEY

Pack 81

BENJAMIN DIETSCH

Pack 28

KATHRYN DOWELL

Pack 236

MATT FUQUA

Pack 151

ELIZABETH GEPHART

Pack 81

MATT GEPHART

Pack 81

JODY GOUDY

Pack 81

JENI KOHLRIESER

Pack 825

AMBER LUTZ

Pack 81

BETH MAST

Pack 28

KATIE MILLWARD

Pack 148

KELLY MOORE

Pack 516

NATHAN PICKERRELL

Pack 248

MICHAEL REESE

Pack (81) 813

BRIAN REINICKE

Pack 236

DANIELLE REINICKE

Pack 236

Newcomer Award Troop

GREG BOUGHTON

Troop 516

LOUISE CARTER

Troop 5237

BRYAN CHODKOWSKI

Troop 101

RAYMOND DIREITO

Troop 516

JOSHUA D. GREEN

Troop 320

CLARE HAYS

Troop 236

JAMES HAYS

Troop 236

JENNIFER HOPWOOD

Troop 5515

EMILY JOHNSON

Troop 320/5320

JIM KENNEDY

Troop 236

ANDREA KUPERMAN

Troop 5320

THOMAS MENZA

Troop 236

DON MORRISON

Troop 5237

SANDI POCIUS

Troop 5237

TANDI POLK

Troop 516

KEVIN ROBERTS

Troop 236

JASON ROSS

Troop 320

ERIC THOMPSON

Troop 516

AMY ZDENEK

Troop 5515

Newcomer Award District

JOHN IDZAKOVICH

District

BRIAN PUGH

District

Unit Leader of the Year Pack

NICOLE CHAPMAN

Pack 813

MICHELLE CHILDRESS

Pack 402

CHRIS CROSKEY

Pack 81

BRAD CURRIE

Pack 236

MATHEW FUHS

Pack 28

ROGER JAYNES

Pack 516

AARON PRENDERGAST

Pack 236

MICHAEL REESE

Pack 813

JERRY SABIN

Pack 248

Unit Leader of the Year Troop

JORGE ARZOLA

Troop 101

TIM CONVER

Troop 236

CASEY GREEN

Troop 116

JEREME KUPERMAN

Troop 320

ROB PINCHOT

Troop 516

PETER REYNOLDS

Troop 103

EDWARD SCHUMAKER

Troop 236

KEN TURNER

Troop 316

CHARLOTTE WUEBKER

Troop 5320

OUSA-Outstanding Unit Service Award

TRACY CUNNINGHAM

Troop 236

RICK HEMPFLING

Troop 103

DAVID MOENTER

Troop 516

PHIL MRAZ

Troop 116

JOHN NUMBERS

Troop 316

JOSEPH SCHENK

Troop 101

Paul W. Zanowick II Citizenship Award

RICHARD CHURCH, JR.

District

District Award of Merit

JOE DIMISA

Troop 316

 

CONTACT US  |  FAQ  |  LEGAL NOTICE  |  Copyright © 2020 Miami Valley Council
Contact Webmaster
Web Site Powered By ScoutTools